5 marca 2017

Co to jest Bullet Journal? Jak zacząć prowadzić BUJO?

Nawet jeśli nie śledzicie na bieżąco internetowych trendów to i tak gdzieś mogło mignąć Wam hasło 'Bullet Journal' (w skrócie BUJO). Co to właściwie znaczy i czym jest ten BUJO? Czy taka forma organizacji będzie dla Was odpowiednia? Jak zacząć prowadzić Bullet Journal? Jeśli chcecie poznać odpowiedzieć na przynajmniej jedno z powyższych pytań zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią tego posta :)

bujo jak zacząć
Bullet Journal to forma organizowania czasu przy pomocy papieru i czegoś do pisania, która została wymyślona przez nowojorczyka Rydera Carolla. Jak widać po niezliczonej ilości różnorakich planerów i aplikacji mobilnych, które pomagają sprawniej ogarniać życie jest to temat bardzo popularny. BUJO może prowadzić każdy i to nawet od zaraz - w końcu każdy z nas ma w domu jakiś rzucony w kąt zeszyt i długopis :)
przykłady stron kolekcji
Czym wyróżnia się Bullet Journal oprócz tego, że może być ekonomiczny? Mnie urzekło w nim to, że cały planer/kalendarz możemy w 100% dopasować do swoich potrzeb. Najpierw zaczęłam prowadzić BUJO w zwykłym zeszycie, aby sprawdzić czy to opcja dla mnie i gdy nie dość, że po 2 tygodniach nie rzuciłam go w kąt jak to bywało z typowymi kalendarzami to minęły 3 miesiące, a ja miałam wszystkie potrzebne zapiski w jednym miejscu i przestałam używać małych samoprzylepnych karteczek, które wcześniej walały się po całym biurku :) 

Od nowego roku zamieniłam testowy zeszyt na zwykły kołonotatnik w kratkę. Łatwiej przeskakuje mi się pomiędzy wybranymi stronami, żałuję jednak, że nie kupiłam go w twardej okładce. Wybieram zawsze kartki w kratkę, ponieważ łatwiej mi robić linie (np. przy różnych kolekcjach) i wszystko co zapisuję jest dla mnie bardziej czytelne.

A co to są te kolekcje zapytacie? Otóż są to różnego rodzaju zapiski, mogę one dotyczyć naprawdę różnych kategorii (samorozwój, statystyki, filmy do obejrzenia itp.) i nic Was nie ogranicza - poniżej znajdziecie kilka moich kolekcji :)
bullet journal kalendarz
Z czego składa się mój Bullet Journal? W wersji testowej miałam spis treści, w aktualnej wersji pozbyłam się go, ponieważ dość dobrze orientuję się w rozkładzie swojego notesu i nie chciało mi się bawić w numeracje (leń). Na samym początku mam rozpisany kalendarz z miejscem przy każdym miesiącu z ważnymi zapiskami o których wiem z wyprzedzeniem i muszę/chcę pamiętać, powypisywałam tam także urodziny/imieniny bliskich i inne ważne tego typu daty. Potem mam rzeczy związane z 2017 rokiem - wyznaczone cele i statystyki 'blog&social media' z rozpiską na każdy miesiąc. Jest też mała wishlista z rzeczami, które chciałabym kupić w przyszłości, a także spis miejsc, które chciałabym odwiedzić w tym roku.

Nie mogłoby oczywiście zabraknąć miejsca na przeczytane książki, nawet sobie dość zgrabny regał na nie wyrysowałam :D Gdy wreszcie będę mieć pod ręką przeczytane tytuły, może już więcej nie zdubluję wypożyczonej pozycji z biblioteki.
bujo kolekcje seriale
Mam także kolekcję z wypisanymi serialami. Jak widzicie oglądamy ich trochę i czekamy na najnowsze sezony. Kiedy mamy przerwę w oglądaniu któregoś od razu wiemy na jakim sezonie się zatrzymaliśmy. Rozpisałam sobie też listę z pomiarami, aby motywować się do ćwiczeń i ruchu.
buller journal planowanie
Po różnych kolekcjach (zawsze kiedy będę chciała stworzyć kolejną mogę to zrobić na dowolnej stronie) mam rozpiskę danego miesiąca - karta z nazwą miesiąca, habit tracker na dany miesiąc (wprowadzanie nawyków - dość dobrze się to u mnie sprawdza), rozpiski związane z finansami z danego miesiąca. Po tym następują strony typowo kalendarzowe - data plus moje zapiski itd. 

Jeśli chodzi o rysunki na kartach przy każdym miesiącu to inspiruję się Mademoiselleyo. Zawsze bazgroliłam jak kura pazurem, a widzę po tym notesie, że moje pismo bardzo się poprawiło, więc kolejny punkt dla BUJO.
pisanie dat bullet journal
W wersji testowej mojego BUJO daty rozpisywałam tak jak widać na zdjęciu po lewej, aktualny układ daty widnieje po prawej. Wygląd mojego notatnika jest raczej minimalistyczny, chociaż zdarza mi się czasami coś naszkicować jak najdzie mnie ochota :)

Tak widzę plusy zarządzania czasem z Bullet Journal:
- wszystkie zapiski w jednym miejscu
- układ dostosowany do indywidualnych potrzeb
- ćwiczenie kaligrafi
- 100% wpływu na wygląd notesu (może być zupełnie minimalistyczny lub może być pełen rysunków, kolorowych taśm itp. i estetyka naszego BUJO zależy tylko od nas) 
- czynnik motywacyjny (listy celów itd. - nigdy nie prowadziłam czegoś takiego mam nadzieję, że przełoży się to na same sukcesy :D)
- kolekcje to bardzo fajna sprawa 
- planer jest w 100% wykonany przez nas przez co aż chce się z niego korzystać :)

Ktoś może powiedzieć,ze minusem jest robienie odpicowanych dat, tabelek i tego typu rzeczy, ponieważ są to mniej lub bardziej czasochłonne rzeczy. Tak, oczywiście, ale BUJO nie ma żelaznych zasad, jeśli nie lubisz się bawić w ozdobniki to tego nie rób - notes ma być przede wszystkim funkcjonalny, pomocny w planowaniu i dopasowany do Ciebie.
 
Na koniec mam jeszcze dla Was kilka przydatnych linków związanych z Bullet Journal:
bulletjournal.com - oficjalna strona autora tej formy planowania
Pinterest - kopalnia inspiracji związanych z BUJO
Worqshop - blog Kasi, która ma całą serię wpisów na temat BUJO
Boho Berry - anglojęzyczny blog o Bullet Journal
Instragram jest kolejnym miejscem, w którym na pewno znajdziecie inspirujące zdjęcia BUJO - wystarczy szukać po hastagu #bulletjournal

A wy korzystacie z Bullet Journal lub jakichś innych planerów czy kalendarzy? Co myślicie o BUJO - wypróbujecie tę formę planowania?:) 

Pozdrawiam
 

10 komentarzy:

 1. Uwielbiam bujo! Zamówiłam kolejny zeszyt do bujo - sprawdza się u mnie najlepiej ten specjalny z kropkami. Mam w domu oczywiście masę zeszytów (jestem papierowym maniakiem), ale do bujo zawsze szukam takiego z kropkowanym papierem, grubszym, żeby cienkopisy nie przebijały. Nie dość, że można czas zaplanować, to jeszcze takie kreatywne planowanie naprawdę potrafi zrelaksować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na 'kropeczkowy' zeszyt się jeszcze nie zdecydowałam :D też mnie bardzo relaksuje taka metoda planowania :)

   Usuń
 2. bardzo ciekawa sprawa, przydałby mi się, lubię organizować swój czas w formie papierowej i planować zadania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wtedy wypełnia je się z większą chęcią :)

   Usuń
 3. Mi się zawsze podobają takie kolorowe, handmade nowinki, ale nigdy nie potrafię być systematyczna - tak samo było w tym przypadku, a robiłam dwa podejścia :( Ale Twój jest prześliczny, jestem zauroczona :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję <3 ja tak miałam ze zwykłymi kalendarzami, a BUJO stał się wyjątkiem :D

   Usuń
 4. Taki własnoręczny kalendarz wygląda uroczo, od razu lepiej się planuje :) A tak po za tym to masz ślicznego bloga :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję bardzo:) dokładnie, aż się bardziej chce wykonywać zaplanowane zadania :D

   Usuń
 5. Jestem straszna w planowaniu :( Twój Bujo jest śliczny <3

  OdpowiedzUsuń